Byliśmy na wycieczce pełnej niesamowitych wrażeń...

30 maja 2018 roku uczniowie klas IV - VII spędzili w Łodzi w Centrum Nauki i Techniki EC1. To tam właśnie kultura sąsiaduje z wiedzą i nauką tak, jak historia przeplata się z nowoczesnością.

Na początek udało nam się uzyskać odpowiedź na pytanie, gdzie   w Drodze Mlecznej jest nasze miejsce. Spotkaliśmy się oko w oko z wielkim obłokiem molekularnym, z którego narodził się Układ Słoneczny. Obejrzeliśmy z bliska powierzchnię Słońca i wybraliśmy się w podróż po najbardziej niesamowitych miejscach naszego systemu planetarnego. Odbyliśmy również podróż do czterech księżyców Jowisza, pierścieni Saturna oraz niezwykłych struktur innych galaktyk uczestnicząc w dwóch pokazach "Dwa szkiełka" oraz "Najbliższe podwórko". Po tych niesamowitych wrażeniach obejrzeliśmy wystawę "Leonardo da Vinci - Energia Umysłu".  Pierwszy raz w Polsce - 70 eksponatów,  40 historycznych modeli, 46 instalacji multimedialnych zawitało do Polski. 750 000 osób widziało wystawę na całym świecie i nam udało się to również. Dowiedzieliśmy się jak pracował największy geniusz wszechczasów oraz jak wyglądały pierwsze maszyny latające,a przede wszystkim jak powstawały wynalazki, których używamy na co dzień. Następnie zwiedziliśmy ekspozycję największego w Polsce Centrum Nauki i Techniki ze sferycznym kinem. Dzięki zachowaniu części dawnych instalacji i urządzeń oraz połączeniu ich z nowoczesnymi formami prezentacji, w EC1 zyskujemy unikatową możliwość zdobywania wiedzy m.in. na temat przetwarzania energii. Centrum Nauki i Techniki zaprasza do korzystania z trzech ścieżek edukacyjnych czyli stałych wystaw i ekspozycji: ścieżki energetycznej, ścieżki historii cywilizacji i nauki oraz ścieżki „Mikroświat – Makroświat”. Na koniec wrażeń najstarsi uczniowie mogli wejść do strefy "Człowiek w Kosmosie", a młodsi w tym czasie świetnie się bawili, korzystając z doświadczeń i eksperymentów najnowszych technologii. Zwieńczeniem całej wyprawy edukacyjnej był pokaz w imponującej srebrzystej kuli kina sferycznego: "Jesteśmy Astronomami", na którym dowiedzieliśmy się czym zajmują się dzisiejsi astronomowie oraz jakie są obecnie metody obserwowania Kosmosu. Z ogromną ilością pozytywnych wrażeń wróciliśmy do naszych domów i wcale nie chciało się nikomu spać ponieważ wiedzieliśmy, że najbliższej nocy na niebie będą ukazywać się niezwykłe zjawiska.