Aktualności

Maja Chojnacka – finalistka XXII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce

 

Uczennica klasy IV Maja Chojnacka odniosła sukces w bardzo trudnym, wymagającym wszechstronnej wiedzy, wieloetapowym Konkursie Wiedzy o Wielkopolsce. Znalazła się wśród finalistów XXII jego edycji.

W etapie powiatowym, który odbywał się w Mycielinie, oprócz Mai swoją wiedzą wykazała się Olga Konopa. Na tym etapie sprawdzano wiadomości zawarte w książeczce Wielkopolska moja mała ojczyzna. Tematyka jest szeroka:

położenie Wielkopolski, jej rzeki, jeziora, pomniki przyrody,  parki narodowe i etnograficzne, wyrazy gwarowe, początki państwa polskiego w legendach i w historii, symbole Poznania i Polski, sylwetka Karola Marcinkiewicza, najpiękniejsze zabytki oraz Szlak Piastowski. Ponadto trzeba było się wykazać wiedzą na temat powstania wielkopolskiego i miejsc pamięci związanych  z tym wydarzeniem. W etapie rejonowym, który odbył się w Golinie koło Konina, doszła tematyka  legend związanych z wielkopolskimi miejscowościami, znajomość życiorysów Mieszka I, Dobrawy i Bolesława Chrobrego oraz chrzest Polski i jego konsekwencje i zjazd w Gnieźnie w 1000 r. i jego skutki. Etap wojewódzki również przeprowadzono w Golinie. Przebieg Szlaku Piastowskiego, rejony etnograficzne, główne miejscowości szlaku i słynne jego zabytki – to kolejne tematy, z których wiadomości opanowała Maja. Uczennica przygotowywała się do konkursu pod opieką pJaniny Kraszkiewicz.

 

images/tmp/outputImages/640_Konkurs-Maja1.jpgimages/tmp/outputImages/640_Konkurs-Maja2.jpgimages/tmp/outputImages/640_konkurs-Maja3.jpg