Archiwum Państwowe i „Mikołajek”

27 listopada 2018 r. uczniowie klas III – VI wybrali się do Archiwum Państwowego w Kaliszu na ciekawą lekcję historii. Pani Maria Doktór przekazała informacje o dokumentach znajdujących się w Archiwum, o zasadach korzystania z nich. Pokazała dokumenty dotyczące parafii Dębe, Morawina i okolicy.

Podkreśliła, że czasami nie trzeba wychodzić z domu, by korzystać z zasobów archiwalnych, ponieważ część archiwaliów jest dostępna w Internecie. Udzieliła praktycznych wskazówek, jak przechowywać ważne dokumenty, by się nie zniszczyły. W dziale, w którym leczy się cenne archiwalia, uczniowie mieli okazję zapoznać się z technikami ich naprawy. Uczestnicy wycieczki stwierdzili, że chętnie poszukają informacji na temat swojej rodziny czy miejscowości, w której mieszkają.

Drugą atrakcją tego dnia było obejrzenie musicalu „Mikołajek” opowiadającego o zagrożeniach wynikających z nadmiernego angażowania się w gry komputerowe. Lekarstwem na tę wirtualną chorobę współczesnych nastolatków jest  od zawsze realna przyjaźń i wspólne zabawy na świeżym powietrzu.