Wycieczka szkolna do Kotliny Kłodzkiej w dniach 8-10 maja 2019r.

Po miesiącach oczekiwań grupa uczniów z naszej szkoły z klasy VIII, VII i VI pod opieką nauczycieli Pani Marioli Kubiak i Renaty Konopy oraz Pani Marty Kiczman wybrała się na 3 dniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej i Gór Stołowych.

Podróż rozpoczęła się w dniu 8 maja wyjazdem spod szkoły o godz. 6.35 rano. Po czułym pożegnaniu z rodzinami, wyruszyliśmy w kierunku Wrocławia. Pogoda w tym dniu i humory wszystkim dopisywały. Po krótkim postoju dotarliśmy na miejsce. Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Kopalni Złota w Złotym Stoku. Zapoznaliśmy się z podziemną trasą turystyczną, podczas której słuchaliśmy bardzo ciekawych opowieści Pani przewodnik. Dowiedzieliśmy się m.in. , że ostatecznym produktem kopalni było nie tylko złoto ale również arszenik. Podziemna trasa kopalni nie jest zbyt długa i co kilkadziesiąt metrów cała grupa zatrzymywała się przy kolejnych atrakcjach. Po wyjściu z kopalni przewodnik zaprowadziła nas do pobliskiej Sztolni Czarna. Trasa zwiedzania była jeszcze krótsza, ale za to posiadała wspaniałą atrakcję. Zjechaliśmy po niezwykłej zjeżdżalni w dół, potem jeszcze kilkanaście metrów wydrążonym chodnikiem i ujrzeliśmy największy podziemny wodospad w Polsce. Z kopalni na powierzchnię wydostaliśmy się za pomocą tramwaju. Tutaj mieliśmy też możliwość zwiedzenia Muzeum Minerałów oraz Regionalnego Muzeum Górnictwa. Ostatnim akcentem tutejszego pobytu była wizyta w Osadzie, gdzie podziwialiśmy zdobycze techniki z czasów średniowiecza. Jednak najwięcej emocji dostarczył nam Dom Kata i Jaskinia Strachu. Okrzyki przerażenia, piski, słychać było w całej okolicy. Po tych atrakcjach przejechaliśmy do pensjonatu Willa Fortuna w Dusznikach Zdroju, gdzie czekały na nas wygodne pokoje i smaczny posiłek. Wieczór uatrakcyjnił nam długi spacer po Parku Zdrojowym oraz możliwość dokonania drobnych zakupów.

Następnego dnia wczesnym rankiem wybraliśmy się do Dusznik aby zwiedzić Muzeum Papiernicze. Tu zapoznaliśmy się z historią papieru i byliśmy świadkami wytwarzania papieru czerpanego. Następnie udaliśmy się do pięknego uzdrowiska w Polanicy Zdrój. Przeszliśmy się po Parku Zdrojowym, zobaczyliśmy amfiteatr, sanatorium i fontannę. Kolejna atrakcją tego dnia był przejazd do Kletna i zwiedzenie Jaskini Niedźwiedziej. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Międzygórzu nad Wodospadem Wilczki. Lekko zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy na kwaterę aby odpocząć i zjeść posiłek. Po szybkiej regeneracji i odzyskaniu sił spotkaliśmy się wieczorem przy ognisku. W miłej atmosferze wesołych pogawędek piekliśmy kiełbaski do samego wieczora.

Trzeci dzień wycieczki rozpoczął się od spotkania z przewodnikiem, wraz z którym odbyliśmy wyprawę na Szczeliniec- najwyższy szczyt Gór Stołowych, znajdujący się na wysokości  919 m n.p.m. – miejsce, do którego nie dochodzi żadna droga i nie dojeżdża żaden pojazd. Pokonując 680 skalnych schodów dotarliśmy do schroniska, gdzie mogliśmy chwilkę odpocząć przed drogą powrotną. W czasie przejazdu Pani przewodnik ciekawie opowiadała nam o osobliwościach tej okolicy. Następnie zatrzymaliśmy się w Kudowie Zdroju, gdzie odwiedziliśmy Park Zdrojowy i słynną pijalnię wód mineralnych. Kolejnym etapem naszej wycieczki była trasa przejazdowa przez Zieleniec- stolicę narciarskiego szaleństwa w tym regionie. W drodze powrotnej zwiedziliśmy torfowiska i bagna Gór Bystrzyckich. W godzinach popołudniowych zatrzymaliśmy się na ostatni pyszny posiłek, po którym udaliśmy się w drogę powrotną. Zmęczeni ale zadowoleni, pełni wrażeń, bogatsi o zdobytą wiedzę i zachwyceni pięknem ojczystej ziemi, wróciliśmy cali i zdrowi do naszego kochanego Morawina. Wszak wszędzie jest  dobrze, ale najlepiej… w domu.