Narodowe Czytanie 2019

07 września 2019r. już po raz ósmy w ramach akcji Narodowe Czytanie czytano w całej Polsce wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury.

Był to zbiór zatytułowany Nowele polskie:

• Dobra pani– Eliza Orzeszkowa
  • Dym– Maria Konopnicka
  • Katarynka– Bolesław Prus
  • Mój ojciec wstępuje do strażaków(ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  • Orka– Władysław Stanisław Reymont
  • Rozdzióbią nas kruki, wrony – Stefan Żeromski
  • Sachem– Henryk Sienkiewicz
  • Sawa(z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

Jest to wybór nowel, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem  i społeczeństwem. Takie właśnie są zaproponowane w tym roku do Narodowego Czytania utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza    i Stefana Żeromskiego. Towarzyszyły one Polakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny.

Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością  i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe.

12 września w naszej szkole przeżyliśmy  niezapomniane chwile głębokiego namysłu i doświadczyliśmy radości, jaką daje wspólne czytanie. Razem odkryliśmy piękno i aktualność Nowel polskichW ten klimat wprowadzili nas przedstawiciele społeczności szkolnej.

Do wspólnego czytania zaprosiliśmy:

Panią Magdalenę Zgirską – Dyrektora szkoły

Panią Janinę Kraszkiewicz

Panią Mariolę Kubiak

Panią Joannę Dulas-Jaromę

Panią Annę Witczak

Panią  Aldonę Marciniak - szkolnego bibliotekarza

Julię Łatkowską i Grzegorza Karpisiewicza – uczniów z klasy VIII.

Na zakończenie uroczystości nie zabrakło słów Pani Dyrektor i pochwały czytania jako czynności nieodzownej, by poznać historię, zrozumieć współczesny świat, by móc stać się człowiekiem mądrym i wszechstronnym.

Poranek przygotowała p. Aldona Marciniak – szkolny bibliotekarz.